לייעוץ ראשוני התקשרו - משרד: 077-3487178 | נייד: 054-5487178

הסכם חיים משותפים

הסכם לחיים משותפים בשונה מהסכם ממון, נועד לעגן ולקבוע את מערכת היחסים הזוגית של בני זוג אשר אינם מעוניינים או שאינם רשאים להינשא במדינת ישראל, דהיינו "ידועים בציבור".

פרט לכך, באופן כללי, הסכם חיים משותפים הינו דומה מאוד להסכם הממון, שכן הוא למעשה נועד להסדיר ולקבוע את מערכת הזכויות והחובות בין בני הזוג.

ההסכם כולל את חלוקת הרכוש והנכסים בין בני הזוג, הזכויות הסוציאליות השונות לרבות קרנות פנסיה, קופות גמל וכד', וכן אף סוגיות נוספות כגון סוגיית המגורים והילדים.

ההסכם אף יכול לקבוע התחייבויות שונות של בני זוג המלמדות על כך כי הוא נועד להסדיר את יחסיהם המתמשכים (התחייבויות בדבר כבוד הדדי, דאגה משותפת למשק הבית וכיוצ"ב).

האם יש לאשר את ההסכם בבית המשפט?

את ההסכם לחיים משותפים אין צורך לאשר בבית המשפט לענייני משפחה, וזאת בניגוד להסכם יחסי ממון "רגיל" בין בני זוג נשואים אשר לגביו החוק קובע כי יש לאשרו בבית המשפט.

ככל שמדובר בבני זוג שהינם "ידועים בציבור" שלא נישאו בעת עריכת ההסכם ולא התכוונו להינשא בשעתו, הרי שאין כל מקום ו/או אפשרות לאשרו כפי שמאשרים הסכם ממון.

על אף העובדה שישנן דעות בפסיקת בתי המשפט שלפיהן היה מקום להותיר את סוגיית אישור ההסכם בצריך עיון, הרי שגישת הפסיקה בהקשר זה, הוא כדלהלן:

בפס"ד ע"א 640/82 חנן כהן נ' היועמ"ש משנת 1985 קבע שופט ביהמ"ש העליון, אליעזר גולדברג, כי חוק יחסי ממון בין בני זוג אינו חל כלל על זוגות לא נשואים, קרי אינו חל על "ידועים בציבור".

לפיכך, אין צורך באישור הסכם לחיים משותפים בבית המשפט שכן אין מדובר בהסכם ממון במובן של חוק יחסי ממון אלא מדובר בהסכם רגיל הנתפס על ידי דיני החוזים הכלליים.

Call Now Button
צרו קשר עכשיו

לייעוץ עם עורך דין
התקשרו:

077-3487178
054-5487178

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס

משרד עורכי דין חגית הלוי ושות'

חגית הלוי ושות' משרד עורכי דין

דילוג לתוכן