דלג לתוכןדלג לפוטר

העלמת כספים בגירושין

חוששים שהצד השני מעלים כספים?

ישנם צווים רבים שתוכלו להפעיל נגדו!

בית המשפט בת"א חייב באחרונה בעל לוותר על הסודיות הבנקאית ולהמציא לתיק בית המשפט את דפי החשבונות שלו בבנקים בשווייץ ובארה"ב, לדרישת אשתו. החלטת ביהמ"ש ניתנה לאחר שהוכח כי הבעל הוא איש עתיר נכסים וכי רמת החיים שבה חיו הוא ואשתו עלתה בהרבה על הצעתו לתשלום דמי המזונות.

בתיק הגירושין הזה נעשה שימוש בצו כלכלי, אחד מרבים שבסמכות בית המשפט להוציא ומטרתם לסייע למבקש אותם למנוע נזק שעלול להיגרם לו ע"י פעולה חד צדדית של בן או בת הזוג, למשל יציאה לצמיתות מהארץ, הברחת רכוש ועוד.

בסכסוכים משפטיים בתחום דיני המשפחה יש לצווים כלכליים השפעה עצומה על התוצאה הסופית בתיק. יש צווים מוכרים- צו עיקול זמני, צו עיכוב יציאה מן הארץ, צווי מניעה שונים ועוד- אולם יש גם צווים שהציבור פחות מכיר ושהשימוש בהם יכול להיות אפקטיבי מאוד.

ביהמ"ש יכול אף למנות מומחה בעל סמכויות חקירתיות כדי להוכיח את שווי הרכוש של אחד מן הצדדים. צו למינוי חוקר לכל נכסי הבעל יכול לסייע מאוד לאישה, כאשר בעלה הוא בעל נכסים. צו כזה יכול להינתן גם כאשר בני הזוג עדיין נשואים ולפני שהגיע המועד לאיזון בפועל של הנכסים. החוקר יתחקה אחר נכסי הבעל ויגיש דיווח לביהמ"ש.

במקרים בהם יש לבעל (לדוג') חברות או עסקים, ניתן להורות על מינוי מנהל זמני מיוחד לחברה. הוא ישא בתפקיד במקום הבעל לפחות עד לגמר ההליכים המשפטיים, וזאת כדי למנוע מהבעל לרוקן את נכסי החברה, להפחית את שוויה או להגדיל את חובותיה, ע"מ לגרוע מזכויותיה של אשתו בחברה לעת פירוק הנישואין.

מלבד חבילת הצווים "הרגילה" קיימים שני צווים משמעותיים ביותר אשר פחות מוכרים:

צו "אנטון פילר" וצו "מרווה". צו "אנטון פילר" מאפשר תפיסת נכסים/מסמכים והוצאתם תוך כדי כניסה של התובע או נציג מטעמו לחצרי הנתבע (מגורים, משרדים וכד'), כאשר הרעיון שעומד ביסודו של הצו הוא מניעת הצד שכנגד מלהשמיד ראיות. אולם, בתיהמ"ש אינם ממהרים להוציא צו "אנטון פילר" זאת בשל הרגישות וההקפדה על זכויות היסוד של הפרט. גם "צו מרווה" יכול לספק עזרה רבה בתיק – מדובר בצו מניעה המכוון אישית אל הנתבע ומונע ממנו להוציא את נכסיו מרשותו ולהעבירם לאחרים. את הצו ניתן להחיל גם על נכסים שנמצאים מחוץ לישראל.

הצווים הזמניים מאפשרים למנוע מהצד שכנגדו הוצאו להימלט ע"י יציאה מן הארץ או להשמיד מסמכים ועוד, והם ניתנים ע"י ביהמ"ש לענייני משפחה או בית הדין הרבני. הצווים הם זמניים אך הם יכולים להיהפך לקבועים בהתאם לנסיבות.

עם זאת, בתי המשפט מגיבים בחומרה כאשר המידע שנמסר להם כדי להשיג את הצו המבוקש היה מטעה ונועד אך ורק לפגוע / להתנקם בצד השני ולכן יש לעשות שימוש מושכל בעת הגשת בקשה למתן צווים זמניים אשר יכולים לפגוע רבות בזכויותיו של הצד השני.

האמור בכתבה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי ואין להסתמך עליו ככזה

 

שתפו את המאמר:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב print
Print
עו"ד דין חגית הלוי

משרד עורכי דין חגית הלוי ושות'

משרדה של עורכת הדין חגית הלוי ושות' הוא משרד מנוסה המתמחה בדיני המשפחה, גירושין, צוואות וירושות.

ליצירת קשר חייגו: 077-9973919

צרו איתנו קשר


  אולי יעניין אותך גם...

  ניתן להגיע לפגישת ייעוץ שבה נבחן את המצב הקיים,
  תקבל/י תשובות והסברים לכל השאלות שלך ופתרון או המלצה מה כדאי לעשות.

  לייעוץ ראשוני התקשר/י  עכשיו: 077-3487178

  או מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

   צור קשר דילוג לתוכן