דלג לתוכןדלג לפוטר

מזונות אישה, מזונות "משקמים"

עמ"ש 7519-11-16 פלוני נ' פלונית

לאחר הליך גירושין, עשויים בני זוג למצוא את עצמם במחלוקת משפטית, אם בפני בית הדין הרבני ואם בבית המשפט לענייני משפחה, בכל הנוגע למזונות וכן בכל הנוגע לעניינים אחרים הנוגעים למערכת היחסים ביניהם. בין הנושאים שעשויים להיות במחלוקת, ישנם מזונות אישה. אלו ייבחנו, כאשר היו במערכת היחסים פערים מובנים ומשמעותיים בהשתכרות בני הזוג.על פי הדת היהודית, מזונות אישה ישולמו לאישה בתקופה שבין תחילת הליך הגירושין ועד למתן הגט, במטרה שזו תוכל לשקם עצמה ולהתחיל לבסס את חייה העצמאיים. במקרים שבהם לא מדובר בהליך דתי, אלא בבית המשפט לענייני משפחה, ניתן יהיה לפסוק לטובת האישה, "מזונות משקמים". דהיינו – מזונות שתכליתם זהה למזונות אישה ומטרתם העיקרית לשקם את האישה מבחינה כלכלית לתקופה מסוימת, לאחר שהתרגלה לרמת חיים מסוימת. בפסק הדין המובא, בית המשפט דן בנושא זה – ובפרט על הנסיבות המאפשרות מתן סעד זה.מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות ואין לראותו כתחליף לייעוץ עם עורך דין לענייני משפחה.

עובדות המקרה:

במקרה שנדון בבית המשפט המחוזי בתל אביב, במסגרת עמ"ש 7519-11-16 פלוני נ' פלונית, נדון ערעורו של האיש, על החלטת בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב יפו, לפיה הוחלט לחייב את האיש בתשלום מזונות משקמים לטובת גרושתו, בסך 3,000 ₪ לחודש, למשך 60 חודשים וכן בהוצאות ושכר טרחה ועורך דין על סך 20,000 ₪.פסק הדין עסק בבני זוג שנישאו בנישואין אזרחיים בתחילת 2007. במהלך השנים, חתמו השניים על הסכמי ממון שונים. בשנת 2016 הותרו נישואיהם, לאור בקשת האיש לפנות את הדירה. חשוב לציין כי האיש בן 81 ואילו האישה בת 57.טענת האישה הייתה, כי בעת נישואיהם ומתוך אהבה בלבד, האיש הבטיח כי ידאג לכל מחסורה וכי תוכל לחיות בדירתו כל ימי חייה. האישה אף עלתה לישראל למרות שאין לה מקצוע ואינה דוברת את השפה העברית באופן שוטף, כל זאת בהסתמכות על הבטחת האיש.מנגד, האיש טען כי התנהגות האישה גרמה לו לעזוב את ביתו, באומרו "בעודה עושה בביתו כבשלה בעודו נודד בין בית לבית ונתון לחסדי מכריו ובני משפחתו". כמו כן, האיש טען כי במהלך השנים, ניסה להשתחרר ממערכת היחסים ביניהם ואשתו טרפדה את ניסיונותיו, לאור תאוות בצע ונוחות החיים עמו. מנגד, לטענת האישה, היא עזבה את כל משפחתה ועברה להתגורר עמו בארץ. האיש טען כי זהו רצונה החופשי ולראייה – רצונה לקבל אזרחות ודרכון ישראלי, כדי שתוכל לעבוד בישראל ולא תצטרך לחזור למדינתה ומשפחתה.לשם הרחבה והשלמת התמונה, יוער כי בית המשפט קמא פסק בתגובה לטענות האיש: "אנשים נישאים זה לזה, לא כפרי רגש, אלא גם כפרי שיקולים מקיפים נוספים. זה אשר נהנה מגילה הצעיר של התובעת, זו אשר נהנתה מקורת גג ומאזרחות, זה אשר יכול היה להתגאות ברעייתו, זו אשר קיוותה, כפי שתיארה בעדותה, שיהא מטה לחם לעת תתבגר ותבגר – המשפט אינו בוחן ושוקל אילו אינטרסים מביאים אדם להינשא". עוד הדגיש את המערכת החוזית הנוצרת בין בני זוג במערכת נישואים אזרחיים: "..גם בנישואים אזרחיים המערכת החוזית אותה מערכת חוזים בהם יכולה הייתה התובעת, על נקלה, לסבור כי הנתבע ידאג לה לעניין מדורה ולעניין צרכיה השוטפים, כדרך שבעל מסור היה נוהג, בוודאי אם לא ייפול במעשיה רבב בלתי מוסרי כלשהוא".

נימוקי בית המשפט המחוזי בערעור:

בית המשפט המחוזי נדרש לדיון בשתי שאלות משפטיות: האם המקרה הזה מצדיק מזונות משקמים והשאלה השנייה נוגעת לסכום והתקופה שבה נקב בית משפט קמא. בית המשפט ציטט מפסקי דין נוספים, המדגישים את הנסיבות המצדיקות פסיקת מזונות משקמים והם בעיקרם כאשר אישה לא עבדה במשך שנים, בשל הסתמכותה על חלוקת התפקידים במערכת היחסים הזוגית וכמענה לתכלית שיקומית של השתלבות בשוק העבודה לאחר תקופה. מכאן מצא בית המשפט המחוזי, כי התכלית לשמה נקבעו מזונות משקמים, עולה בקנה אחד עם המקרה הנתון. בדבר הסכום שנפסק, נקבע סכום כולל של 9,000 ₪ לתקופה של 30 חודשים בלבד, מחצית משקבע בית המשפט קמא.

סיכום:

מזונות משקמים יינתנו על ידי בית המשפט לענייני משפחה, במערכות יחסים אזרחיות, לרבות ידועים בציבור ונישואים אזרחיים. לא כל מקרה יאפשר מתן מזונות משקמים, אלא רק בהתאם לנסיבות. לכן, מומלץ להיוועץ בעורך דין לענייני משפחה.
  

שתפו את המאמר:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב print
Print
עו"ד דין חגית הלוי

משרד עורכי דין חגית הלוי ושות'

משרדה של עורכת הדין חגית הלוי ושות' הוא משרד מנוסה המתמחה בדיני המשפחה, גירושין, צוואות וירושות.

ליצירת קשר חייגו: 077-9973919

צרו איתנו קשר


  אולי יעניין אותך גם...

  מזונות אישה

  עריכת צוואה בחיים

  צוואה בחיים הינה מסמך בו אדם קובע מי אלו שיירשו את רכושו ונכסיו לאחר מותו וזאת במסגרת רצונותיו ובחירתו החופשית.
  לקריאת המאמר >

  ניתן להגיע לפגישת ייעוץ שבה נבחן את המצב הקיים,
  תקבל/י תשובות והסברים לכל השאלות שלך ופתרון או המלצה מה כדאי לעשות.

  לייעוץ ראשוני התקשר/י  עכשיו: 077-3487178

  או מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

   צור קשר דילוג לתוכן