לייעוץ ראשוני התקשרו - משרד: 077-3487178 | נייד: 054-5487178
בחרו עמוד

הפחתת מזונות ילדים

תביעה להפחתת מזונות ילדים

כאשר האב יוזם את הליך הפחתת דמי המזונות, מוטל עליו הנטל להוכיח על ידי ראיות מוצקות, כי לאחר שנפסק סכום המזונות השתנו הנסיבות באופן משמעותי והתקיים שינוי נסיבות מהותי המצדיק את השינוי.

בתי המשפט קבעו בפסיקותיהם הרבות כי על השינוי להיות משמעותי ומתמשך ויורד לשורשו של החיוב או של הסכום ועליו להיות בלתי צפוי, קרי: שלא ניתן היה לצפותו מראש במועד מתן פסק הדין למזונות.

עוד נקבע,  כי על הצד היוזם את הגשת התביעה להפחתת מזונות לעמוד בדרך כלל ב-3 תנאים מצטברים:

1) להוכיח כי עקב השינוי המהותי בנסיבות לא יהיה זה צודק להשאיר את פסק הדין על כנו

2) בני הזוג השאירו פתח לשינוי הנסיבות, באופן מפורש או כללי

3) להוכיח כי מגיש התביעה פעל בתום לב.

דוגמה מובהקת למקרה אשר עשוי להוות שינוי נסיבות מהותי, הוא הולדת ילדים נוספים לאב, דבר העשוי להביא להפחתת תשלום המזונות, וזאת בשל הגדלת הנטל הכלכלי המוטל על כתפי האב אשר הקים תא משפחתי חדש ועליו לפרנס גם אותו במקביל.

עם זאת, חשוב לציין, כי מבחינת בתי המשפט, התנאי של "שינוי מהותי בנסיבות" מתקיים רק כאשר לאב נולד יותר מילד אחד.

מקרה נוסף אשר עשוי להביא להפחתה ואף לביטול מוחלט של תשלום המזונות, הוא מקרה של "ניכור הורי" / "סרבנות קשר", כלומר, ילד אשר מסרב להיפגש עם אביו, דרך קבע וללא סיבה מצודקת.

בפסק דין שניתן לאחרונה ע"י השופט אסף זגורי בתמ"ש 1633-05-14  נקבע כי "מקום שאין קשר בין קטין להורהו וביהמ"ש סבור כי המשך אכיפת החיוב למזונות הקטין לא תהא צודקת, יוכל ביהמ"ש להושיט סעד מתאים של ביטול אכיפת החיוב למזונות".

באותו המקרה, בית המשפט ביטל את חיוב האב במזונות ילדתו בת ה-16 וזאת בשל והעובדה כי בית המשפט התרשם כי חלופה אחרת לא תוביל לחידוש הקשר בין האב לביתו.

לכן, בבואנו להגיש תביעה להפחתת מזונות, עלינו לשים לב כי אנו עומדים בתנאים השונים שנקבעו בחוק ובפסיקה, שכן לא בנקל יפחית בית המשפט את מזונותיהם של הקטינים רק בשל העובדה "שאנו חושבים" שהמזונות גדולים מדי.

Call Now Button
צרו קשר עכשיו

לייעוץ עם עורך דין
התקשרו:

077-3487178
054-5487178

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס

משרד עורכי דין חגית הלוי ושות'

חגית הלוי ושות' משרד עורכי דין

דילוג לתוכן