לייעוץ ראשוני התקשרו - משרד: 077-3487178 | נייד: 054-5487178

מהי משמורת ילדים וכיצד היא נקבעת?

הליך של גירושין כולל פרידה של בני הזוג זה מזו אך כמובן שלא מהילדים. שני ההורים נשארים האפוטרופוסים החוקיים של הילדים ואחראיים לגידולם. אלא, שעדיין יש לקבוע היכן יבלו הילדים את רוב זמנם ובהתאם לכך ההורה הרלבנטי בפועל יקבל את רוב ההחלטות של שגרת יומם. משמורת ילדים הינו מונח משפטי המסדיר אם אחד מההורים יהא ההורה המשמורן או שההורים יחלקו משמורת משותפת , וכאן נלמד מעט יותר כיצד נקבע הדבר.

משמורת ילדים – למה הכוונה?

כל מקרה גירושין הכולל ילדים משותפים בתמונה מחייב החלטה משותפת של בני הזוג או ע"פ פסק דין בית משפט הקובע מי יהיה ההורה המשמורן. אותו הורה יהיה רוב הזמן עם הילדים ועל כן הוא זה שלמעשה יתמודד עם רוב ההחלטות לגבי גידולם. משמעות המשמורת היא כמובן גם הוצאות כספיות גדולות יותר בטיפול בילדים שנמצאים רוב הזמן אצל ההורה המשמורן. ניתן למצוא מספר סוגי משמורות ילדים :

  • משמורת אם – זהו המקרה השכיח יותר של משמורת ילדים שכן ע"פ הדין העברי, אליו מחוייב גם בית המשפט לענייני משפחה, במקרה של פרידה ההעדפה היא למשמורתה של האם.
  • משמורת אב – כאשר האם מוותרת על משמורתה מרצון או במקרים בהם אין היא מסוגלת לדאוג לרווחת הילדים.
  • משמורת משותפת – זהו סוג משמורת "חדש" יחסית בתחום דיני המשפחה. המשמורת המשותפת נקבעת ע"פ הסכם גירושין אותו יש לאשר בבית המשפט או בית הדין הרבני ובו מצויין כי הילדים ישהו בחיק כל אחד מבני הזוג זמן שווה במהלך השבוע. כמובן שמשמורת משותפת מחייבת את ההורים לגור זה בקרבת זו לשם נוחות העניין.

חשוב לציין כי ההורה המשמורן אינו "קובע" מתי ההורה השני שאינו משמורן יראה את הילדים. עבור שניהם קיים סעיף מחייב שנוגע בהסדרי הראייה שאותם יש לקיים באופן אדוק לשם שמירה על ההתפתחות הרגשית התקינה של הילדים.

מי קובע את המשמורת?

כאמור, באופן כמעט אוטומטי, משמורת הילדים נמסרת לאם. אלא, שבמידה ושני ההורים חפצים בכך והתנאים בשלים, הרי שניתן לאשר הסכם הורות משותפת אל מול שופט. במקרים אחרים עשוי האב לבקש משמורת ילדים בלעדית לעצמו, וזאת במידה והאם וויתרה על משמורתה בהסכם הגירושין או כאשר האב מבקש מבית המשפט את משמורתו מפאת חוסר יכולת של האם. במקרה זה יורה בית המשפט על ביקור פקידת סעד אצל האישה על מנת לקבוע האם אכן כך הדבר. משמורת הילדים משפיעה גם על גובה דמי המזונות ומי ישלם אותם. אומנם בכל סוגי המשמורות האב הוא זה המחויב לשלם את מזונות הילדים. אלא, שגם כאן ישנם יוצאים מן הכלל ויש להיוועץ בעו"ד מיומן על מנת לבדוק כל מקרה לגופו.

Call Now Button
צרו קשר עכשיו

לייעוץ עם עורך דין
התקשרו:

077-3487178
054-5487178

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס

משרד עורכי דין חגית הלוי ושות'

חגית הלוי ושות' משרד עורכי דין

דילוג לתוכן