דלג לתוכןדלג לפוטר

צוואה נוטריונית

התייעצו עם צוות עורכי דין ותיקים ומנוסים בתחום!

לשיחת ייעוץ ראשונית השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

  נוטריון ועו״ד לדיני משפחה חגית הלוי ושות׳

  משרדה של חגית הלוי ושות' מעניק שירותי ניסוח צוואה וכן ביצוע צוואה נוטריונית. בניגוד לצוואה המבוצעת בבית בפני עדים, לצוואה החתומה על ידי נוטריון יש יתרונות בולטים. המשרד משרת מזה שנים לקוחות המעוניינים בניסוח צוואה וכן יורשים המעוניינים לאתגר צוואה. לכן, השירותים המבוצעים בעת עריכת צוואה נוטריונית מקיפים, מבוצעים במקצועיות ובזהירות רבה, כדי לוודא שרצונו של המצווה ימומש במלואו כאשר ילך לעולמו, ללא כל סייגים או מחלוקות מצד טוענים לרכוש.

  כיצד עורכים צוואה נוטריונית?

  צוואה נוטריונית יכולה להתבצע בשתי דרכים: הראשונה – באמצעות ניסוח בעל פה של ההוראות השונות שירצה המצווה להשאיר ליורשיו. הוראות אלה מתורגמות לשפה משפטית פשוטה להבנה שאינה עשויה להשתמע לשתי פנים. לאחר מכן, הנוטריון מקריא את נוסח הצוואה למצווה כדי לוודא שזו היא כוונתו. אפשרות נוספת היא שהמצווה קורא בעצמו את הנאמר בצוואה. הנוטריון מציין על גבי המסמך לפני החתימה האם הצוואה אכן הוקראה, וכן מוסיף את חתימתו וחותמת הנוטריון שברשותו. מטרת החותמת היא לציין כי אכן הצוואה נרשמה על ידי האדם, כדי שבמידה וילך לעולמו לא יוכלו לעלות תהיות בדבר מקוריותה. החוק, כמובן, אינו מחייב את החתימה של הנוטריון אך היא מומלצת בחום.

  הדרך השנייה לעריכה של הצוואה יכולה להתבצע כולה על ידי המצווה. במקרה זה הנוטריון משמש רק כאדם המאשר את זהותו של המצווה. אותו אדם יכול לנסח בעצמו את התכנים השונים הכתובים בה, ולספק לנוטריון נוסח כתוב שיחתום עליו, או שהנוטריון הבקיא בעריכת צוואה נוטריונית ישנה באישור המצווה את הנוסח כדי שיהיה נהיר יותר לקורא. דרך זו פחות מומלצת למי שאין בידו את הידע המשפטי לניסוח צוואה משום שהיא עשויה לגרום למחלוקת.

  משרדה של עורכת הדין חגית הלוי ושות' מציע הן את שירותי עריכת וניסוח הצוואה עבור המצווה, והן שירותי צוואה נוטריונית בעלת חותמת המעניקה את הוכחת הכשירות של הצוואה לעמוד במבחנים משפטיים שונים.

  צוואה נוטריונית

  מהן הפעולות שמבצע הנוטריון לפני אישור צוואה נוטריונית?

  על הנוטריון חלות חובות שונות לפני שהוא מאשר צוואה נוטריונית. ראשית, על הנוטריון לוודא ללא כל ספק את זהות האדם המבקש את שירותיו. הדבר נעשה באמצעות בחינה מדוקדקת של תעודת הזהות. היות ואין לצרף צילום זה לצוואה עצמה המופקדת בידי בני המשפחה, הנוטריון שומר לאורך השנים העתק של הצוואה עצמה וכן העתק של תעודת הזהות, הדרכון או המסמך המזהה המאושר על ידי תקנה 2 לתקנות הירושה, תשנ"ח-1998 כללי.


  בשלב הבא על הנוטריון המעוניין לבצע צוואה נוטריונית לוודא כי האדם שמולו כשיר מבחינה קוגניטיבית לחתום על המסמך, וכן כי לא הופעל עליו כל לחץ לנסח את המסמך המשפטי. בדרך כלל הדבר יתבצע שאמצעות שיחה או ראיון קצר עם הלקוח. אם ישנו ספק בדבר הכשירות המשפטית לחתום על הצוואה, במיוחד אם מדובר במצווה בגיל מבוגר, יתכן והמצווה יצטרך לבצע בדיקה על ידי גריאטר שבה תיבדק כשירותו הנפשית והמנטלית לכתיבת צוואה.


  במשרדה של חגית הלוי ושות' כל צוואה מתבצעת על פי כל הכללים המוזכרים כדי לוודא שתעמוד בתנאים המחמירים כיום בבתי המשפט הנוגעים לצוואות.

  מדוע כוחה של צוואה נוטריונית חזק יותר מצוואה שנחתמה רק בנוכחות עדים?

  אישור נוטריוני נחשב לאחד הראיות המוצקות ביותר בכל שלב שבו בית המשפט דורש אסמכתה לכשירותו של המסמך. נוטריון ישראלי החותם על צוואה נוטריונית מאפשר לזוכים הרשומים במסמך זה לממש את זכותם המשפטית על פי סעיף 19 לחוק הנוטריונים, תשל"ו-1976. אם קיימות שתי צוואות בתאריכים שונים, כאשר אחת מהן היא צוואה נוטריונית והשנייה צוואה שהופקדה בפני היורשים, אך אינה כוללת חתימה נוטריונית, למסמך בעל חותמת הנוטריון יהיה בדרך כלל תוקף גדול יותר במקרה של מחלוקת משפטית.
  לכן, חשוב לזכור כי אם אתם עורכים שינוי כלשהו בצוואה או בוחרים לנסח צוואה חדשה, חשוב לוודא כי גם הגרסה העדכנית ביותר היא צוואה נוטריונית בעלת חותמת בתוקף.

  מה עושים עם צוואה נוטריונית לאחר שנחתמה?

  לעתים, כותב הצוואה אינו מעוניין לשמור עותק שלה ברשותו או ברשות אחד מקרוביו. על פי החוק הצוואה תופקד אצל הרשם לענייני ירושה במחוז או האזור שבו נחתמה (על פי סעיף א', תק' תשנ"ח-1998 לתקנות הנוטריונים, תשל"ז-1977). כמו כן, כל נוטריון עורך פנקס צוואות מסודר (על פי סעיף ב' לתקנה זו), שבו נרשמים כל הפרטים הנוגעים לעריכת כל צוואה נוטריונית, לרבות המספר הסידורי של האישור הנוטריוני, שם המצווה, תאריך עריכת הצוואה, שם הרשם לענייני ירושה שאצלו הופקדה הצוואה וכן מועד ההפקדה של צוואה זו. פעולה זו מתבצעת במשרד של עורכת הדין חגית הלוי ושות' על פי התקנות המחמירות, כדי שניתן יהיה לאתר את הצוואה גם עשרות שנים לאחר שנכתבה ללא כל קושי.


  מדוע כה חשוב לערוך צוואה נוטריונית?

  לאור האמור לעיל, ניתן להבין את החשיבות הרבה שיש לבחירה בעריכת צוואה נוטריונית, שתקפותה גבוהה יותר מצוואה הנערכת בפני עדים. מבחינת החוק, נוטריון הוא בעל סמכויות רבות יותר משל עורך דין שאין בידו רישיון לעריכת צוואה נוטריונית.

  נוסף על כך, הסיוע של אותו עו"ד, אם הוא מתמחה בדיני משפחה ועריכת צוואות יקר מפז. דמיינו את הקלות הרבה שתהיה לבני המשפחה החשובים לכם בעת פתיחת הצוואה ומימושה. כל ספק ולו הקל שבקלים בדבר תקפותה של הצוואה עשוי לגרום לעיכוב משמעותי בהעברת הנכסים שלכם ליורשים, ולהסב עוגמת נפש רבה בתהליך משפטי סבוך ויקר.

  לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ לעריכת צוואה נוטריונית, פנו עוד היום למשרד עו"ד חגית הלוי ושות' בטלפון 077-3487178 וערכו צוואה שתאפשר לכם להעביר את משאלותיכם האחרונות בדבר חלוקת רכושכם בצורה נהירה ופשוטה.

  התייעצו עם צוות עורכי דין ותיקים ומנוסים בתחום!

  לשיחת ייעוץ ראשונית השאירו פרטים
  ונחזור אליכם בהקדם

   תחומי עיסוק נוספים:

   ניתן להגיע לפגישת ייעוץ שבה נבחן את המצב הקיים,
   תקבל/י תשובות והסברים לכל השאלות שלך ופתרון או המלצה מה כדאי לעשות.

   לייעוץ ראשוני התקשר/י  עכשיו: 077-3487178

   או מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

    צור קשר דילוג לתוכן