לייעוץ ראשוני התקשרו - משרד: 077-3487178 | נייד: 054-5487178
בחרו עמוד

כדי להבין מהו הליך גישור, ומדוע כדאי לפנות להליך זה, יש להבין תחילה את ההליכים הנלווים להליך הגירושין. מאמר תוכן זה יעסוק בהליך הגישור, וחובר על מנת לחשוף אתכם/ן, הקוראים והקוראות, להליך נוסף, הקיים במקביל להליך הגירושין.

מהו גישור?

הליך הגישור הינו הליך שבו בני הזוג פונים למגשר גירושין, מעלים בפניו את טענותיהם, רצונותיהם ויכולותיהם. המגשר מצדו יבנה הסכם פשרה, המציג את רצונותיהם של הצדדים, שניהם, על כל היבטי החיים. על מנת להבין את ההליך הזה, תחילה יש להבין לעומק כיצד מתנהל הליך הגירושין. מכאן, שבשורות הבאות נציג בקצרה את הליך הגירושין וכן את היתרונות והחסרונות של הליך הגירושין מול הגישור.

סקירה קצרה על הליך הגירושין:

בישראל, הליכי גירושין כפופים לדין הדתי–עברי. כלומר, בני זוג יכולים להינשא בארץ מכוח הדין העברי – הלכתי שחל עליהם, ואילו הדין החל על אזרחים שאינם יהודים, הינו דומה, היות והדין הינו הדין הדתי בהתאם לדתם.

בהתאמה, בישראל ישנם בתי דין דתיים לכל דת. כאשר מדובר ביהודים, הסמכות לשפוט בענייני נישואין וגירושין, שמורה לבית הדין הרבני, וזאת בהתאם להוראותיו של חוק שיפוט בתי דין רבניים, (נישואין וגירושין), התשי"ג–1953. חוק זה קובע כי נישואין וגירושין בין יהודים, ייערכו בישראל על פי דין תורה. יתרה מכך, הוראותיו של חוק הנקרא "דבר המלך במועצתו", קובעות כי באשר לבני הדתות האחרות בישראל (מוסלמים, נוצרים, דרוזים) – תינתן אוטונומיה בכל הנוגע לשפיטה בענייני נישואין וגירושין. חוק זה, הוא בעצם חוק שהוחל בארץ ישראל עוד בטרם הקמת המדינה, והוא קיים עד היום.

יתרונות וחסרונות בהליך משפטי:

בשורות הבאות נעמוד על היתרונות והחסרונות של הליך הגירושין בערכאות השיפוט, וזאת בהתאם לכל היבטי ההליך:

בהיבט הכספי: על בני זוג המצויים בהליך גירושין, לדעת כי הליך הגירושין טומן בחובו עלות כספית רבה. ככלל, הליך משפטי הינו הליך הכרוך בהוצאה כספית משמעותית, החל מלקיחת עורך דין טוב ומיומן ובהמשך – ניהול ההליך בערכה השיפוטית, לדוגמא – תשלום אגרות משפט, חוות דעת, עלויות שכר טרחת עורך דין, וכן בזבוז ימי עבודה רבים, הנדרשים מבני הזוג, כדי להופיע בערכאות המשפטיות. עם זאת, בשל העיסוק בנושאים הנלווים להליך הגירושין, לדוגמא – מזונות ילדים, יתכן שיהיו מצבים שבהם אחד הצדדים בהליך, יוציא כספים רבים על מזונות ילדים, ובאותה עת יוציא כספים נוספים על מחייה נפרדת, תשלום ההליך וכדומה. נראה כי הליך גירושין גובה עלות כספית יקרה מהצדדים.

בהיבט האישי: אין דבר הקשה יותר מפירוק של תא משפחתי. הדבר עלול להיות קשה יותר כאשר הצדדים מסוכסכים ביניהם, עד לכדי ריחוק ממשי ואף ניהול מלחמות בפתח בית המשפט. לפתע, בני הזוג חוזרים לבית שקט, והתא המשפחתי החם והמגונן כבר לא קיים יותר. מעבר לכך, פרידה מבן או בת זוג, שעמו/עמה מקימים בית ומשפחה, היא דבר קשה מנשוא, כשלעצמו. לכן, אחד הקשיים המהותיים ביותר, הוא הבדידות, בוודאי בשלב הראשון שלאחר הגירושין, שבו תחושה זו מתעצמת. לרוב, תחושת הבדידות הינה רגשית ולא בהכרח פיזית.

בהיבט המהותי: אחד הקשיים המאפיינים ביותר את הליך הגירושין, שבו אנו נתקלים לא אחת, הוא הריחוק מהילדים המשותפים. בעת פרידה, בדרך כלל נקבעים הסדרי ראיה להורה הלא משמורן. אומנם, הסדרים אלו הם אולי זמניים, אך לפתע, בבת אחת, האב (לרוב) לא פוגש את ילדיו, אלא בזמנים קבועים. זאת, בניגוד לעבר, לפני הגירושין, כאשר האב חי עם ילדיו באותו הבית. חשוב גם להדגיש שהקושי האישי והרגשי הנובע מהריחוק הפתאומי מהילדים המשותפים, הוא נחלתם גם של הילדים, אשר לפתע צריכים להתרגל לסיטואציה חדשה, לפיה משפחתם, במתכונת שאליה גדלו, כבר לא תתקיים.

יתרונות וחסרונות בהליך גישור גירושין:

מנגד, נוכל למנות מספר לא מבוטל של יתרונות וחסרונות להליך הגישור.

בהיבט הכספי: הליך הגישור נתון בידיהם של בני הזוג שמגיעים למגשר. כלומר, בני הזוג יכולים להחליט על מספר הפגישות שאותן יקיימו עם המגשר, וכך הם בעצם שולטים על סכומי הכסף שאותם הם מוציאים לשם הפגישות.

בהיבט האישי רגשי: בשל העובדה שהליך הגישור מנוהל על מי מנוחות ובני הזוג נפגשים בצורה נעימה ורגועה, אזי ההליך עצמו מתנהל בצורה שוטפת וטובה. רצונותיהם של בני הזוג באים לידי ביטוי בהליך, היות והוא אינו מתנהל במלחמה קשה, כדי להרע אחד לשני. היתרון המהותי ביותר, הוא כמובן ההסכם בין בני הזוג, שנשארים בקשר חברי וטוב.

הליך נעים ואווירה נוחה: הליך המתנהל בבית המשפט, הוא לא תמיד נעים לבני הזוג. לא פעם, שני בני הזוג צריכים להכפיש איש את רעותו, לצורך השגת היעד המשפטי. מנגד, הליך גישור הוא הליך נעים בהרבה: בני הזוג לא צריכים להכפיש, להילחם, והם לא נחקרים חקירה נגדית מתישה ולא נעימה. בני הזוג מנהלים הידברות בתום לב ובאווירה נעימה.

Rate this post

Call Now Button
צרו קשר עכשיו

לייעוץ עם עורך דין
התקשרו:

077-3487178
054-5487178

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס

משרד עורכי דין חגית הלוי ושות'

חגית הלוי ושות' משרד עורכי דין

דילוג לתוכן