לייעוץ ראשוני התקשרו - משרד: 077-3487178 | נייד: 054-5487178

דיני ירושה – סקירה מקוצרת

אדם צובר במהלך חייו נכסים והון עצמי במימדים שונים וכמו כן גם חובות, זכויות סוציאליות ועוד. כל עוד האדם נמנה בין החיים הוא רשאי לעשות עם רכושו ככל שיחפוץ ולהעבירו בהתאם לרצונו. אלא, שכאשר האדם נפטר הרי שיש להעביר את כלל רכושו לאלו הזכאים לכך ע"פ חוק. הדבר מפורט היטב במספר דיני ירושה מרכזיים ואנו כאן על מנת לסקור כמה מהם.

דיני ירושה – המקרה של צוואה ברורה

צוואה הינה מסמך משפטי שנחתם ע"י עורך דין כאשר מסמך זה משקף את רצונותיו של המנוח לגבי מה שיעשה עם כל רכושו, הונו וממונו. הצוואה יכולה להיות חתומה וכתובה ע"י המנוח עצמו או ע"י בא כוחו במקרים בהם היה קושי בביצוע החתימה הפיזית. אדם שחותם על צוואה חייב לעשות כן בתום לב, ללא הפעלת לחץ או איום מאת גורם אחר ועל עורך הדין לוודא זאת היטב.

צו ירושה

כאשר המנוח לא הותיר אחריו צוואה, מבקשים יורשיו החוקיים להוציא צו ירושה עבור נכסיו. ישנם מספר דיני ירושה המסדירים את התהליך להוצאת הצו באופן ברור ומוגדר מראש, והם כוללים פניה מסודרת אל רשם הירושות באמצעות טופס מתאים והגשה של כל המסמכים הדרושים שלאחריהן מבוצעות הפעולות הבאות :

  • רשם הירושות מפרסם מודעת אבל בעיתונות היומית אודות מותו של אדם.
  • המתנה של תקופה בת שבועיים עבור התנגדויות לקיום צו הירושה.
  • מתן תוקף לצו ומתן פסק הדין לחלוקת הרכוש ע"פ היורשים החוקיים.

יש לציין כי כאשר קיימת צוואה רצונו של הנפטר ממולא בהתאם לצוואה וכאשר מדובר בירושה ללא צוואה, אזי היא מתבצעת ע"פ הקרבה המשפחתית והכללים המוסדרים בחוק הירושה. בתקופת ההמתנה בת השבועיים יכול להתרחש המקרה בו מגיע צד ג' כלשהו ומגיש התנגדות לקיום צו הצוואה. אדם זה עשוי להיות בן או בת זוג שטוענים כי היו הידועים בציבור של המנוח או אדם שמופיע לפתע עם צוואה נוספת חתומה ע"י המנוח. ההשגה על צו הירושה מתבצעת בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני ובוחנים אותה לעומק. דיני ירושה נוספים הקשורים להשגות עוסקים במחלוקות בין מספר יורשים שאינם מעוניינים לחלק את שאריתו של המנוח באופן שווה אלא רוצים לחלק את הירושה באופן שאינו שוויוני מסיבות כאלה ואחרות. גם במקרים אלו עוסקים בית המשפט ובית הדין הרבני וכדאי מאוד להסתייע בעורך דין מקצועי ובעל ניסיון בהתמודדות עם כך, במיוחד כאשר מדובר בנכסים והון גדולים.

חשוב לציין כי לעיתים חותמים בני זוג על הסכם ממון ובו מציינים את אופן חלוקת הרכוש ביניהם לאחר מותו של אחד מהם. במקרים שכאלו ההסכם המשותף מהווה כמעין "צוואה" והוא גובר על דיני ירושה אלו ואחרים במקרים של מחלוקת בחלוקת הרכוש.

Call Now Button
צרו קשר עכשיו

לייעוץ עם עורך דין
התקשרו:

077-3487178
054-5487178

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס

משרד עורכי דין חגית הלוי ושות'

חגית הלוי ושות' משרד עורכי דין

דילוג לתוכן